21 Ocak 2011 Cuma

Karadeniz'de gemileri batmak

Bu deyimi hep duyardım duymasına ama tam olarak ne olduğunu anlamam için şuanda bulunduğum yerde çalışmam gerekiyormuş. 1,5 yıldır yaptığım iş, gemilere dünyanın tüm limanlarında yağ ve yakıt alıp satmak. Bunker Trader. İşimin ayrıntılarına pek girmeyeceğim. İlerde birgün belki.
Deyimden bahsetmek istiyorum biraz.
"Karadeniz’de gemilerin mi battı?"cümlesinin "Derin derin ne düşünüyorsun?" manasında kullanıldığını bana babam öğretti. Bu gibi cümleleri, bilmediğim tüm kelimeleri küçükken sürekli babama sorardım. Batmak ne demek ? Gemi ne demek ? Deniz ne demek ? Niye Karadeniz ? Tek deniz o mu ? Konumuzla ne alakası var ? Gemisi batan sadece düşünür mü ? gibi gibi çeşitli uzun uzun sorular sorardım. Zaten her zaman çok meraklı birisiydim. Çocukluğum da sürekli sorularla geçti haliyle... Herşeyin anlamını uzun uzun sorar, irdeler ve incelerdim. Büyüdüm ve gördüm ki, babamla küçükken oynadığımız soru-cevap oyunları hayatıma çok şey kattı.
Şimdi gemi diyince akla gelen görüntü genelde aşağıdaki gibi bir gemidir.


Enfes bir cruise gemisi...

Oysa ki bizim çalıştığımız gemiler genelde bunlar gibi oluyor ;


Dünyanın en büyük yük gemisidir kendisi.

Veee....

Bu minikte bizim şirketin gemilerinden sadece birisi.

Küçükken hep en üstteki gibi gemileri hayal ederdim, büyüdüm ve bu işe girdim. Şimdi bunlardan başka gemi hayal edemiyorum. Şahane cruise gemileri garip geliyor :)

Karadeniz'de gemisi batan adamı ben gördüm!!!...
Gerçekten gördüm. Çarpışanlar, yolda kalanlar, yük ıslatanlar, yan yatanlar. En kötüsü karaya oturanlar. Burda çalıştığım sürede bir sürü şey öğrendim. Armatörler der ki : "Gemi karaya oturacağına batsın." Çünkü batınca sigortadan parasını alıyorsun, borçlarını ödemiyorsun. Armatörlük öyle prestijli bir isim gibi gözükse de çok ama çok zor bir iş. Stres bir kere insanları öldürüyor. Ucuz işçi çalıştırıldığı için ve operasyona yeterince bilgisi olmayan ya da dikkat etmeyen insanlar koydukları için; gemi gittiği limanlarda günlerce yatabiliyor. Ya da ekstradan bir sürü masrafı çıkabiliyor. Bir de üzerine gemi karaya oturunca, çekiciye verilen para, tersaneye verilen para, o sürede olağan tüm masraflarda aynen devam ettiği için batsın daha iyi diyorlar. Önceleri garip geldi, "manyak mısınız niye batsın güzelim bilmem kaç bin tonluk gemiler!!" diye düşünüyordum. Üstelik o demir yığını denizede kirlilik, çünkü batan gemiyi kimse çıkarmaz. Örneğin TITANIC... 


Şuanda boğazda 23 batık gemi olduğunu biliyor muydunuz. Hemen aşağıdaki linkten bir göz atabilirsiniz ayrıntılara.
http://www.denizhaber.com/HABER/24823/3/gemi-deniz-bogazlar-batik.html


Gemiler batmasın, deniz kirlenmesin... 
Gemiler batmasın, ruhumuz kararmasın... 


Benim ruhumda batık gemilerle dolu. O yüzden hayatımda daha fazla geminin batmamasına ihtiyacım var şuanda...

3 yorum:

  1. ben de bu gün birinin gemisi battı diye onu anlatıcan sandım heyecanla okuyorum nasıl batmış diye :)))

    YanıtlaSil
  2. hah şimdi olmuş işte :))
    gemiler batmasın,
    analar ağlamasın :))

    YanıtlaSil